Okolí

Statek je na okraji Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Jsou zde ideální podmínky pro cyklistiku v rovinatém terénu s kvalitními cyklostezkami a častými možnostmi na občerstvení. Trasy vedou lesy a po hrázích rybníků, kde je zákaz vjezdu aut.

NAUČNÁ STEZKA VESELSKÉ PÍSKOVNY
Vede po hrázích bývalých pískoven. Na trase dlouhé sedm kilometrů najde návštěvník 14 zastavení, kde jsou umístěny informační tabule, upozorňující na výskyt jedinečných a většinou i chráněných druhů rostlin i živočichů. Nachází se poblíž Veselí nad Lužnicí. Některé tyto pískovny jsou ideálním místem pro koupání nebo rybolov.
K pískovně neodmyslitelně patří chráněná lokalita Písečný přesyp u Vlkova, což je téměř hektar pouště s jedinečnou faunou a flórou.

HLUBOKÁ NAD VLTAVOU
Městečko ležící asi 10 km severně od okresního města České Budějovice je známé především díky svému stejnojmennému zámku. Rozkládá se při toku řeky Vltavy v nadmořské výšce 394 m. A zoologické zahradě Ohrada.

BORKOVICKÁ BLATA
Rašeliniště Borkovická (Soběslavská) blata se nachází asi 5 km jihozápadně od Soběslavi nedaleko obce Borkovice. Hlavní ložisko rašeliny ohraničuje spojnice obcí Borkovice, Mažice, Zálší, Klečaty a Komárov. Nejzachovalejší část blat o rozloze 54,5 ha byla v roce 1980 vyhlášena chráněným územím. Jím dnes prochází 4,5 km dlouhá naučná stezka Borkovická blata. Uprostřed rezervace byla vybudována vyhlídková věž s pěknými výhledy na celý prostor Borkovických blat.

TŘEBOŇ
Lázeňské město Třeboň je významným turistickým, rekreačním a správním centrem Třeboňské pánve. Město bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací a je střediskem Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko. Leží na Zlaté Stoce v okrese Jindřichův Hradec asi 20 km východně od Českých Budějovic v nadmořské výšce 434 m. V blízkosti se také nachází známá Schwarzenberská hrobka. Hrobka je jednou z architektonicky nejpozoruhodnějších památkových staveb jižních Čech.

CHÝNOVSKÁ JESKYNĚ
Přírodní rezervace Chýnovská jeskyně se nachází asi 3 km severovýchodně od městečka Chýnova, které leží 10 km východně od Tábora. Tato vápencová jeskyně je nejstarší zpřístupněnou a zároveň jednou z největších na našem území.